logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Moscow interview : shoulder fine , playing fed cup next year
cutetennisgurl
#1 Posted : Tuesday, October 09, 2007 1:18:11 AM(UTC)
cutetennisgurl

Rank: Advanced Member

Groups: everyone, registered users, Registered

cайт sharapova.ru: Мария, впервые с 2004-го года Вы не обеспечили себе заранее участие на итоговом турнире года. В сегодняшней Чемпионской гонке Вы седьмая. Следите ли Вы за этим рейтингом, за ближайшими соперницами?

Мария: Нет, самое главное в этом году для меня – это здоровье. И на этот момент – это как на этом турнире сыграть. Как вы знаете, в прошлом году у меня не получилось, и в позапрошлом тоже, так что в этом году я концентрируюсь на этом турнире и не думаю ни о какой гонке – кто впереди, кто сзади меня. Это не самое главное для меня.

"Новые Известия": Как Вы себя сейчас чувствуете, как проходит лечение, и на сколько процентов, примерно, себя ощущаете?

Мария: Надеюсь, что когда выйду на корт, что все будет на 100%. Сейчас уже где-то 10 дней, две недели я себя чувствовала уже под 100%, так что это очень хорошая и большая новость. Как вы знаете, после ЮС Опена мне доктор не разрешал подавать три недели, и потом после трёх недель я сделала опять экзамены, и сказали, что прогресс очень хороший и что плечо было намного лучше. И еще после этого мне сказали еще где-то 5 дней не подавать, после этого уже где-то недельку подаю и пару матчей уже сыграла на прошлой неделе в Америке, и, надеюсь, что буду готова.

"Теннис+": Вы говорили, что были не довольны своей подачей последнее время из-за плеча, травмы. Но подача всегда была Вашим основным оружием, одним из основных. Но потом травма и потом Вы переделали подачу, сделали более короткое движение на замахе. Вы вернетесь к изначальному варианту или оставите тот вариант, что Вы показали на Чемпионате США?

Мария: Нет, я чуть поменяла обратно. Но я из-за того, конечно, из-за плеча. Я очень хотела играть тот Шлем, особенно потому что я его в прошлому году выиграла, и я хотела найти каждый вариант, чтобы… ну, конечно, я проиграла в третьем раунде, но я не хотела его пропускать, я делала все, что могла, чтобы сыграть, поэтому нашла какой-то выход – подавать чуть по-другому, но сейчас здоровье позволяет, я думаю, что я могу подавать как я раньше подавала. Но самое главное для меня здоровье, и если знать, что я должна что-то поменять в своей игре – или справа, или слева… Мне 20 лет сейчас, и я знаю, у меня карьера еще будет длинная, и если мне надо чуть-чуть поменять подачу, я не думаю, что это будет какая-то большая проблема из-за этого.

"Московский Комсомолец": Вы говорили, что получили очень много впечатлений позитивных во время Кубка Федерации, от Москвы, от обстановки. Это сыграло какую-то роль в принятии решения приехать на этот турнир тоже?

Мария: Кажется, я в этом году провожу больше времени в Москве, чем дома (смеется), так что, конечно… Быть здесь, проводить здесь время, там сколько я провела – недельку, и смотреть, как девчонки победили и выиграли – это эмоционально, и это было для меня очень здорово. Это была очень хорошая ментальная подготовка к следующему году, к следующему Фед Капу, и к этой неделе тоже, потому что я знаю, что это простой турнир, это не Шлем, но на родине это совсем по-другому, играешь как бы больше за страну, то же самое ты делаешь, когда играешь Фед Кап.

"Комсомольская Правда": Каковы шансы, что мы увидим Вас в первом матче Кубка Федераций, против Израиля?

Мария: Шансы очень хорошие, да.

Были ли Вы когда-нибудь на Украине и планируете ли поехать в связи с Вашей деятельностью по Чернобылю?

Мария: Нет, я никогда не была на Украине. В следующем году мы планируем поехать в Гомель. Может, на Украину как-нибудь в следующем году спланируем.

"Теннис+": Вы принимали участие в WTT, можно ли это как-то сравнить с Кубком Федерации?

Мария: Ну, это совсем другое. Это же не за страну, это только за команду. Это больше как шоу, играешь больше как для себя.

"Новые Известия": Мария, Вы уже тренировались здесь, покрытие как-то изменилось по сравнению с прошлым годе?

Мария: Да, изменилось в лучшую сторону, намного лучше, поверхность супер в этом году.

Вопрос на английском: Вы сказали, что неудачно сыграли предыдущих два "Кубка Кремля". Это связано с какой-то нервозностью или с какими-то другими причинами?

Мария: В прошлом году из-за травмы я была вынуждена сняться с турнира, конечно, это меня очень расстроило, потому что это единственный турнир, который я могу сыграть на родине, но, к сожалению, у меня не получалось хорошо здесь выступить. Но я думаю о хорошем, я чувствую себя очень хорошо в этом году и буду рада просто быть здесь на корте перед русской публикой, буду рада услышать свое имя с трибун.

cайт sharapova.ru: Из-за проблем со здоровьем, не было ли у Вас с командой мыслей, после ЮС Опен, завершить сезон, основательно подлечиться, отдохнуть и уже готовиться к следующему году, например, к Australian Open?

Мария: Ну, конечно, после такого матча хочется сразу куда-то улететь, на какой-нибудь остров и забыть все, но тяжело, потому что я очень тяжело работала. Никогда не знаешь, когда все встанет на место – когда здоровье будет, когда будешь хорошо играть. Я думала, что я готова, но оказалось, что нет. Да, у меня были шансы, и, да, соперница очень хорошо играла. Но думаешь, как бы, что, что теперь делать, но самое главное – это думать позитивно, на теннис и на все остальное. Я поехала к доктору, и он мне дал такой результат, что, вот, у тебя еще травма, надо делать все, что главное для здоровья. Конечно, самое главное – это делать, что тебе говорит доктор, иногда не все в твоих руках. Здоровье – это вещь такая очень важная, особенно для меня, для всех атлетов. И если бы мне доктор сказал, что да, мне надо отдыхать целый год, я бы делала все, что мне сказали.

Два предыдущих года здесь сложилось неудачно, нет ли какого-то страха из-за этого, или как в русской пословице – Бог любит Троицу – в этот раз все должно получиться?

Мария: Ну, страха нет, я вообще без страха играю. Страх – это очень такое слово тяжелое. Но я выйду на корт, я не знаю, что ожидать, потому что я с ЮС Опена не играла такой профессиональный матч, я не буду от себя ничего ожидать, и надеюсь, что и все остальные не будут ничего от меня ничего ожидать, потому что будем по турниру смотреть, как форма, как плечо, как здоровье, и будем смотреть вперед.

"Теннис и Бизнес": Мария, в прошлом году Вы очень хорошо начали играть турнир в Мадриде и имели хорошие шансы выиграть заключительный чемпионат, но, к сожалению, проиграли. Нет ли желания взять реванш в этом году и как Вы вообще относитесь к этому мадридскому турниру?

Мария: Ну, я надеюсь, что Вы не забыли, что я три года назад там победила (смеется), ну, не там, но в Лос-Анджелесе, так что я уже на этом турнире побеждала. И, конечно, мне было 17 лет, и если вспоминать это и знать, что я смогла это сделать в 17 лет, то я точно могу это сделать опять. Может быть, сейчас у меня не такая форма и не такая большая уверенность, как была в прошлом году, но это ничего не значит. Теннис – это такая штука, что иногда это все в голове, надо просто выходить на корт и выигрывать матчи. Когда-то все пойдет в мою сторону, я надеюсь, что это будет скоро.

and here is  the translation from a web translation as it is too long to translate by myself

Maria, the first time since 2004 you do not have a pre-participation in the tournament final year. In today's race, you Chempionskoy seventh. Do you this ranking, the closest wins?

Mary: No, most of this year for me is health. And at this moment is how to play this tournament. As you know, last year I failed, and in previous, too, so this year I kontsentriruyus at this tournament and not think of any race - who come who are behind me. This is not the most important for me.

"New Izvestia: How do you now feel themselves as being treated, and how much interest about themselves feel?

Mary: I hope that when the log on t that everything is 100%. Now some 10 days, two weeks, I have felt themselves under 100%, so this is very good and great news. As you know, when I YUS Opena doctor is not allowed to cast three weeks, and then after three weeks I did back exams, and said that the progress is good and that the shoulder was much better. And then I was told about another five days not to file, then have somewhere nedelku and submit a couple of matches already played last week in America, and I hope that I will be ready.

"Tennis +": You said that was not happy with its recent filing because of the shoulder, injuries. But the supply has always been your primary weapon, a major. But then injuries and then you restructured filing, made a brief movement zamahe. You return to the original version, or keep the option that you have shown on the USA Championship?

Mary: No, I just changed back. But I am because, of course, because of the shoulder. I really wanted to play a helmet, especially because I have it in the past year, won, and I wanted to find every option to ... well, of course, I lost in the third round, but I did not want to miss it, I did all that could, to play, it was a way - to bring a little differently, but now health allows, I think I can make as I previously filed. Most importantly for me health, and if what I should change something in his game, or to the right or left ... I am 20 years old now, and I know I will have a long career, and if I have a little just change the flow, I do not think that this will be any big problem because of this.

"Moskovsky Komsomolets: You have said that was very positive impression during the Federation Cup, from Moscow, from the environment. This played any role in the decision to come to this tournament, too?

Mary: I think this year I held longer in Moscow than  Being here, being held here, there, but I held  and watch how girls won and won is emotionally , and it was very cool for me. It was a very good mental preparations for the next year to the next Fed Cap, and this week, too, because I know this is a simple tournament,t, but at home it is different, as would play more in my country , the same thing you do when playing Fed Cap.

"Komsomolskaya Pravda": What are the chances that we will see you in the first match of the Federation Cup, against Israel?

Maria: The chances are very good, yes.

Were you ever in the Ukraine and I plan to travel in connection with your activities on Chernobyl?

Mary: No, I have never been to Ukraine. Next year we plan to go in Gomel. Maybe a bit like to Ukraine next year

"Tennis +: You took part in the WTT, whether it is somehow comparable to the Federation Cup?

Maria: Well, it is quite another. This is not the same country it is only for the command. This is a show, playing more for themselves.

"New News": Maria, you already sporting here cover somehow changed over the past year?

Mary: Yes, changed for the better, much better surface super this year.

The question in English: You said that had failed previous two Kremlin Cup. " This is due to some nervousness or any other reasons?

Maria: In the past year because of injury, I was forced to shoot from the tournament, of course, that I am very distressed because this is the only tournament that I can play at home, but unfortunately, I have not been able to speak well here. But I think a good, I feel very good this year and would be happy to be here at t to the Russian public, will be happy to hear  name with the Tribune.

c sharapova.ru site: Due to health problems, not whether you thought with the team, after the US Open, to complete the season, thoroughly , relax and already preparing for next year, for example, the Australian Open?

Maria: Well, of course, after a match like just leaving it off to some island and forget everything, but seriously, because I worked very hard. You just never know when it comes to the place where health-will be, when will play well. I thought that I was ready, but it turned out that not. Yes, I had chances, and, yes, rival played very well. But think how hard that it is now done, but the most important is to think positively, to tennis and everything else. I went to the doctor and he gave me such a result, that is, you have injuries, you need to do major health. Of course, most importantly, to do that you said the doctor, sometimes not all in your hands. Health is a very important thing, especially for me, for all athletes. And if the doctor told me that yes, I need to rest a year, I would do everything that I was told.

The previous two years had failed here, if any fear because of this, or as the Russian proverb-Trinity-God loves this time everything must happen?

Maria: Well, fear not, I generally play without fear. Fear is a word heavy. But I logged on t, I do not know what to expect because I YUS Opena not played a professional match, I do not expect anything of ourselves, and I hope that everyone else does not expect anything from me, because the tournament will be on the watch, as a form of leverage as health, and will look forward.

"Tennis and Business": Maria, in the past year, you have to play a very good tournament in Madrid and had a good chance to win the championship final, but unfortunately lost. Is there a desire to take revenge this year and as you have about this Madrid tournament?

Maria: Well, I hope that you will not forget that three years ago I won there (laughs), well, not there, but in Los Angeles, so I had won this tournament. And, of course, I was 17 years old, and if so, and remember what I was able to do in 17 years, I just can do it again. Maybe now I am not this kind and not so much confidence, as was the case last year, but that means nothing. Tennis is a piece that sometimes it is all in the head, you should just go t and win matches. Once all goes to my side, I hope that it will be soon.

cutetennisgurl
#7 Posted : Tuesday, October 09, 2007 3:46:14 AM(UTC)
cutetennisgurl

sorry to put it here , i done one in tennis talk
midaso
#13 Posted : Tuesday, October 09, 2007 5:06:50 AM(UTC)
midaso

Was thanked: 78 time(s) in 46 post(s)
Thanks
loMASHAlo
#11 Posted : Tuesday, October 09, 2007 6:27:05 AM(UTC)
loMASHAlo

thanks again
cutetennisgurl
#8 Posted : Tuesday, October 09, 2007 7:41:05 AM(UTC)
cutetennisgurl

you are welcomed again!
josedz9
#10 Posted : Tuesday, October 09, 2007 11:45:46 AM(UTC)
josedz9

Thank Cutetennis girl again. REally thanks alot. I iwell try to learn new words on my own to practice my russian.
@Sweet Cleopatra@
#2 Posted : Tuesday, October 09, 2007 12:12:08 PM(UTC)
@Sweet Cleopatra@

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
haha thanks again
merylstr@otenet.gr
#12 Posted : Tuesday, October 09, 2007 2:06:36 PM(UTC)
merylstr@otenet.gr

[quote user="cutetennisgurl"]you are welcomed again![/quote]

Yeah thanks for the interview..

Btw that baby is sooooooooooo cute!!

Saint
#17 Posted : Tuesday, October 09, 2007 2:11:49 PM(UTC)
Saint

already five times'' thank you'' after each other, and 6 times with mine, thank you[:p] so... enough of that, she know's it by now[;)]

when was this taking?? yesterday or today?? or ealier

@Sweet Cleopatra@
#3 Posted : Tuesday, October 09, 2007 8:48:01 PM(UTC)
@Sweet Cleopatra@

I like that she says she'll play next year for Russia Fed cup more than one time , she'll not say it that much unless she'll really

play next year , that'll be great

I'm waiting and so exited about it

and also waiting for first match in kremlin cup

Philli
#16 Posted : Wednesday, October 10, 2007 2:07:38 AM(UTC)
Philli

Was thanked: 63 time(s) in 55 post(s)

Remember she went into the US Open after a 6 week break and said her shoulder was fine after every match. Then she went to her doctor in Toronto and he said it wasn't fine...so another 7 weeks off.

How long is this going to go on? Who is fooling who?

She has three tournaments back to back now.  Is the shoulder going to hold up for three weeks of intensive playing this time?

If the problem is Tendonitis, it is not cured...it is just a bit better than it was before. how much better remains to be seen...but...if she uses the old serve, she will only aggravate it again and she will have to take more time off.

I dont think this tournament will be a problem, but next week in Zurich is a completely different story.

Mysterious Joe :)
#15 Posted : Wednesday, October 10, 2007 3:32:58 AM(UTC)
Mysterious Joe :)

Well it has been more than month since shes played a match so i think she'll be okay.
Frisky
#9 Posted : Wednesday, October 10, 2007 4:12:13 AM(UTC)
Rank: Member

[quote user="@Sweet Cleopatra@"]

I like that she says she'll play next year for Russia Fed cup more than one time , she'll not say it that much unless she'll really

play next year , that'll be great

I'm waiting and so exited about it

and also waiting for first match in kremlin cup

[/quote]

me too cleo , so excited about fed cup next year ! davai masha !!!

@Sweet Cleopatra@
#5 Posted : Wednesday, October 10, 2007 5:42:28 AM(UTC)
@Sweet Cleopatra@

yes it'll be great
midaso
#14 Posted : Wednesday, October 10, 2007 5:44:45 AM(UTC)
midaso

Was thanked: 78 time(s) in 46 post(s)
Long wait
@Sweet Cleopatra@
#6 Posted : Wednesday, October 10, 2007 6:01:18 AM(UTC)
@Sweet Cleopatra@

months go fast
@Sweet Cleopatra@
#4 Posted : Wednesday, October 10, 2007 7:51:33 AM(UTC)
@Sweet Cleopatra@

[quote user="Mysterious Joe :)"]Well it has been more than month since shes played a match so i think she'll be okay.[/quote]

I hope so

Users browsing this topic
Guest
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.